Vánoční polévka z rybích vnitřností
Vánoce jsou sice už pryč, ale to nevadí, protože polévka z rybích vnitřností se dá uvařit i v létě. Pravdou ale je, že nechutná tak výborně jako o těch Vánocích. Recept na tuto polévku jsem získal od maminky, která jí má zase od babičky. Takže je to takový rodinný recept. Polévku vaříme pravidelně vždy na Štědrý den a řadím jí mezi svoje nejoblíbenější. Poprvé jsem jí vařil o loňských Vánocích, ale nebyla stoprocentní, protože v ní chybělo mlíčí. Letos už jsem jí uvařil se vším všudy a docela se povedla. Měli jsme štěstí na vnitřnosti. Paní Šopíková s neznámým myslivcem nám nabídli podpultové zboží, které bylo určeno k zamražení. Pojďme si tedy říct, co budeme při vaření potřebovat na 4 porce polévky:
- 1 mrkev
- 1 kořenová petržel
- 1 cibule
- 1 menší kousek celeru
- 1 menší kousek póru
- kadeřavá petržel
- 200-400 g kapřích vnitřností - jikry a mlíčí
- veka
- hladká mouka
- máslo
- voda
- sůl
Nejprve nadrobno pokrájíme všechnu zeleninu, tedy mrkev, petržel, cibuli, celer a pórek. Vložíme do hrnce, přilijeme trochu vody, aby byla zelenina ponořená, osolíme a dáme vařit. Vody nalijeme opravdu málo, protože jí později ještě budeme dolévat spolu s vnitřnostmi. Polévka se celkem bude vařit cca 30-45 minut. Během vaření je dobré hrnec občas promíchat.
Ve zvlášť kastrůlku několikrát opereme rybí vnitřnosti. Poté přidáme vodu, osolíme, dáme vařit cca na 10 minut a mícháme, aby se nám vnitřnosti nepřipálily. Vnitřnosti se při vaření srazí a voda zbělá. Mlíčí zbělá a jikry zežloutnou. Když jsou vnitřnosti uvařené, lehce ochutnáme, jestli není voda hořká kvůli vyteklé žluči. Pokud je to v pořádku, nalijeme vnitřnosti i s vodou do polévky a rozdrtíme hrudky s mlíčím a jikrami lžící. Nejlepší je rozdrtit to ještě v tom kastrůlku.
Připravíme si na pánvi jíšku. Smícháme kus másla s cca 2-4 lžícemi mouky. Následně přidáme jíšku do polévky, převaříme a promícháme. Ochutnáme výsledný pokrm a případně ještě dochutíme běžnými kuchyňskými ochucovadly. Nakonec osmažíme nakrájenou veku na pánvičce s máslem. Dáváme zvýšený pozor, aby se nespálila. Vznikne nám křupavá houstička.
Polévka je hotová a my můžeme servírovat s osmaženou houstičkou a trsem kadeřavé petrželky. Až se polévka uleží, bude ještě lepší. Dobrou chuť!